FAMILY BUSINESS WEEK

Týden rodinných firem

„Spojovat, inspirovat, rozvíjet“ – tato tři slovní spojení vystihují akci nazvanou Family Business Week, v překladu Týden rodinných firem, která se uskuteční letos v červnu a dne 8.6. vyvrcholí summitem, největší událostí pro rodinné firmy u nás. V České republice se tak jedná o první a jedinečnou akci svého druhu, která podporuje rodinné firmy.

České rodinné firmy zahrnují 87 % všech aktivních firem u nás, mají významný podíl na HDP a jsou též stabilním zaměstnavatelem. Mezi další důvody, proč bychom měli rodinné firmy podporovat se řadí dlouhodobost, stabilita a důraz na hodnoty. Rodinné podnikání se totiž často buduje ve smyslu zachování odkazu pro další generace a bývá vystavěno na udržitelných hodnotách. V této souvislosti řada zakladatelů rodinných firem v ČR má či zvažuje přijmout rodinnou ústavu jako základní kodex podnikatelské rodiny, která aktivně pracuje s přípravou nástupců na své budoucí role. Rodinná ústava a proces její přípravy bude jedním z témat, které na summitu přednese Stanislav Servus, expert na nástupnictví a správu majetku.

Summit má však za cíl otevřít všechna klíčová témata rodinného byznysu a mimo rodinnou ústavu tak bude možné získat a sdílet zkušenosti se svěřenskými fondy, prevencí konfliktu, vzděláním a výchově potomků do role správců rodinného majetku. Je zřejmé, že rodinné podnikání a rodinné firmy čelí vlastním, specifickým výzvám. Snad nejvýznamnější výzvou může být proces nástupnictví a předání vybudovaného majetku, tj. rodinné firmy, na nastupující generaci či další členy rodiny. Proto summit zahrnuje i téma mezigeneračního nástupnictví, které přednese David Krajíček, zakladatel Family Business Week.

Mezi řečníky a panelisty potkáte celou řadu osobností rodinného podnikání z ČR i zahraničí, a také odborníky, kteří se dlouhodobě rodinným firmám věnují ve své praxi. Lákavý bude též doprovodný program, který nabízí řadu zážitků, např. návštěvu moderního datového centra. Informačně přínosná je pak nabídka odborných workshopů, např. leadership v rodinných firmách nebo udržení a správa rodinného bohatství. Summit se označuje za den, ze kterého lze čerpat po celý rok.

Pro zakladatele rodinných firem a členy podnikatelských rodin však může být hlavním důvodem účasti sdílení zkušeností s ostatními návštěvníky a načerpání či prohloubení svých znalostí na výše uvedená témata.